Kolory ciepłe i zimne

kolory ciepłe i zimne

  • Ciepłe kolory

Po dodaniu żółtego, uzyskany kolor będzie cieplejszy. Ilustruje to także psychologiczny efekt barw. Kolory, takie jak zielony, pomarańczowy i czerwony stają się szczególnie ciepłe po wymieszaniu z żółtym. Na przykład żółto-zielony wydaje się tak ciepły jak pomarańczowy lub czerwono-pomarańczowy. Dotyczy to głównie stłumionych odcieni, gdy efekt mniej nasyconych kolorów jest słabszy. W tym przypadku zimne kolory tworzą szczególnie wyraźny kontrast.

  • Zimne kolory

Niebieski nie jest jedynym kolorem, który tworzy chłodną atmosferę – wszystkie mieszaniny tego koloru dają taki efekt. Mieszaniny niebieskiego z zielonym (cyan) i czerwonym (magenta) są szczególnie silnymi kolorami sygnałowymi. Eksperymenty twórczych zmian motywu za pomocą „chłodnych” kolorów można przeprowadzać stosując niebieski filtr.

Przykład na obrazku ilustruje zasady uzyskiwania ciepłego i zimnego koloru. Na pierwszej palecie, pierwszy kolor żółty należy do gamy zimnej gdyż zawiera w sobie minimalną domieszkę koloru niebieskiego, natomiast żółć po prawej zawiera domieszkę koloru pomarańczowego. Podobnie zieleń – kolor po lewej jest zimniejszy, ponieważ zawiera w sobie więcej niebieskiego pigmentu.


Leave a Reply